Mülteci Hakları Merkezi, çeşitli illerde barolarla işbirliği içinde, avukatların sığınma hukuku alanında uzmanlaşmasını ve faaliyetlerini desteklemeye yönelik eğitim ve seminer çalışmaları gerçekleştirmekte; avukatlara yönelik çeşitli referans kaynakları hazırlamakta ve uzmanlık destek hizmetleri sunmakta; ayrıca sığınmacılar ile idari gözetim altındaki yabancıların Adli Yardım sisteminden yararlandırılmasını teşvik etmeye yönelik gayretler yürütmektedir. 

 • Sığınma hukuku alanında başlıca uluslararası ve ulusal mevzuat ile belge ve karar örneklerini biraraya getiren ve düzenli aralıklarla güncellenen avukatlara yönelik “Mülteci Hukuku El Kitabımız’a” sitemizin Yayınlar kısmında Referans Kaynakları bölümünden ulaşabilirsiniz.

 • Sığınma hukuku alanında çalışan veya uzmanlaşmak isteyen avukatlara yönelik hazırladığımız, ve aynı şekilde uluslararası ve ulusal mevzuat ile belge ve karar örneklerini avukatların erişimine “Avukatlar İçin Mülteci Hukuku Bilgi Platformu” internet sitemize http://multecihukuku.net adresinden erişebilirsiniz.
   
 • Göç ve sığınma hukuku alanında uluslararası hukuku ve Avrupa hukuku standartları ve içtihatlarını ulusal mevzuatla karşılaştırmalı olarak derleyen ve 4 tematik başlık altında sunulmuş olan “Göç ve Sığınma Hukuku Eğitim Modüllerimiz’e” sitemizin Yayınlar kısmında Referans Kaynakları bölümünden ulaşabilirsiniz.
   
 • Türkiye’de göçmen ve sığınmacıları hakları ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek üzere, çeşitli konularda ve Türkçe dahil farklı dillerde erişime sunduğumuz Hukuki Bilgi Kitapçıklarımız ve Videolarımıza  sitemizin Yayınlar kısmının ilgili bölümlerinden ulaşabilirsiniz.

 • Ayrıca, haklar ve yükümlülükler konusunda çeşitli başlıklar altında hazırladığımız yazılı ve görsel bilgi materyallerini doğrudan sığınmacı ve göçmenlerin Arapça, Farsça, Türkçe ve İngilizce dillerinde gezebilecekleri “Türkiye’deki Sığınmacılar İçin Bilgi Platformu” internet sitemize http://mulltecihaklari.info adresinden erişebilirsiniz.
   
 • Sığınma Hukuku Bültenimiz’e üye olmak isterseniz Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresimizden talebinizi bize iletebilirsiniz. E-bülten olarak hazırlanan bu derlemede göç ve sığınma hukukuna dair Türkiye’deki mevzuat ve politika gelişmelerini, AİHM ve BM başvuru mekanizmalarının sığınma ve göç alanındaki içtihadını, Türkiye’de koruma arayan kişilerin menşe ülkelerine dair güncel insan hakları raporlarını ve faaliyetlerimize dair güncel gelişmeleri paylaşıyoruz.

 • Uluslararası koruma veya geçici koruma prosedürlerine tabi ya da sınırdışı prosedüründeki kişilere dair takip ettiğiniz vakalarla ilgili danışmak veya görüş almak isterseniz Avukat Destek Masamız’aBu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresimize konuyu kısaca açıklayan ve iletişim bilgilerinizi içeren bir emaille müracat edebilirsiniz.